Pendik Doğu Mahallesi

Pendik Doğu mahallesi Pendik’in Batı mahallesi ile birlikte en merkezi noktasıdır. Doğu mahallesinin sınırlarında Batı mahallesi, Bahçelievler mahallesi, Kaynarca mahallesi ve Dumlupınar mahallesi bulunmaktadır.
Demiryolunun alt ve üst kısımlarını da kaplayan büyük bir mahalledir. Pendik pazarı olarak ta bilinen meşhur Pendik Semt pazarı Cumartesi günleri bu mahallenin sınırlarında kurulmaktadır.
Pazar’ın yanısıra sahil kesminde bulunan Aile çay bahçeleri özellikle güneşin kendini gösterdiği zamanlardaki vazgeçilmez gözde mekanlardandır.
Turistik açıdan da Pendik’in önemli noktalarından biridir. Başta Green Park oteli olmak üzere Pendik’e bağlı birçok otel yine bu mahalle içindedir. Atatürk Kültür Merkezi de Doğu mahallesi sınırlarındadır.
Yerleşim olarak yapıların yeniliği ve nüfusun kalabalıklığı dikkat çekmektedir. Daha ziyade demiryolunun üst tarafı yoğun bir nüfusa sahiptir. Site özellikleri taşıyan bir çok proje ve yerleşim alanlarına sahiptir. Yapının durumuna göre 150.000 Türk Lirasından başlayan fiyatlar konum ve binanın yaşına göre 450.000 Türk Lirasına kadar ulaşmaktadır.
Doğu mahallesi Sağlık merkezi konumunda bir bölgedir. Pendik Hastanesi ve Bölge Hastanesi yine bu mahallenin içindedir.
Doğu Mahallesi şehrin içinde ve şehirden uzak yaşamak isteyenler için güzel bir alternatif olacaktır.